Tohum Takas Ağı; kullanıcıların kendi aralarında yerel tohum takasını kolaylaştıran çevrimiçi bir platform ve bilgi ağıdır.
Anasayfa > Sıkça Sorulan Sorular
Soru: TohumTakas.org'a nasıl üye olabilirim?
Cevap: TohumTakas.org sistemine dileyen herkes sağ üst köşede bulunan Yeni Kayıt menüsünden ücretsiz olarak üye olabilir.
Soru: Sistemden bana herhangi bir e-posta gelmedi, ne yapabilirim?
Cevap: TohumTakas.org sitesinden gelen aktivasyon ve takas işlemleri ile ilgili e-postalar, posta kutunuzun SPAM / İSTENMEYEN / TANITIMLAR sekmelerine düşebilmektedir. E-posta hesabınızda sözkonusu bölümleri kontrol edip ilgili e-postaları SPAM DEĞİLDİR şeklinde işaretlerseniz sitemizden bundan sonra gelecek olan bilgilendirme postalarını sorunsuz olarak alabilirsiniz.
Soru: Buğday Derneği üyesi değilim, yine de TohumTakas.org'u kullanabilir miyim?
Cevap: Tohum Takas Ağı internet sitesi ve altyapısı Buğday Derneği tarafından kurulmuş ve işletilmekte olup tamamen ücretsizdir ancak kar amacı gütmeyen bir kurum olan derneğimiz çalışmalarına destek olmak isterseniz www.bugday.org adresinden üye olup, bağış yapabilirsiniz.
Soru: Elimde takas edebileceğim bir tohumum yok, ne yapmalıyım?
Cevap: Kanunlarda tanımlanan "takas" yani "mübadele" kavramında el değiştiren nesnelerin aynı anda el değiştirmesi şartı bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü takas sisteminden edineceğiniz tohumları ileride ekip büyütüp yine tohum elde ettiğinizde takas sistemine geri vermeyi beyan ve kabul etmeniz yeterlidir. Özetlemek gerekirse; elinizde tohum olmadan da takas sisteminden tohum alabilirsiniz Siteye kayıt olduğunuzda hesabınıza otomatik olarak yüklenmiş olan 10 tohum puan ile diğer kullanıcılardan tohum talep edebilirsiniz.
Soru: Sitede tohum takası yapılması kanunen bir sakınca yaratıyor mu?
Cevap: 5553 sayılı tohumculuk kanunu gereği TohumTakas.org üzerinde yalnızca şahsi ihtiyacınızla sınırlı olmak ve ticarete konu olmamak üzere kayıt altına alınmamış yerel tohumları mübadele edebilirsiniz. Hiçbir tohumu para veya başka bir bedel karşılığı satamaz ve satışına aracılık edemezsiniz. Tescilli tohumları sisteme yükleyemez ve takas edemezsiniz. Üyelik Sözleşmesi için lütfen buraya tıklayınız.
Soru: TohumTakas.org kaydımı gerçekleştirdim. Şimdi nasıl tohum talep edebilirim?
Cevap: Sitede sağ üst köşede bulunan Üye Girişi menüsünden giriş yaptıktan sonra Tohum Bul sayfasında takasa açılmış tohumları inceleyebilir, tohum formlarını görmek için fotoğraflarının üzerine tıklayabilir ve tohum puanınız varsa formun en altındaki sözleşmeyi onaylayarak tohum talebinizi iletebilirsiniz.
Soru: Nasıl tohum ekebilirim?
Cevap: Bu ve yetiştiricilikle ilgili diğer sorularınız için eğitim bölümümüzden faydalanabilirsiniz.
Soru: Tohum ambarı nedir? Ambarımdaki tohumlarla ne işlemler yapabilirim?
Cevap: Tohum ambarınız sistemde sizin profilinizde kayıtlı olan tüm tohumların bulunduğu alandır ve üst menüdeki Tohumlarım bağlantısından ulaşılabilir. Bir tohum ambarınıza ya el ile eklenerek, ya takastan kargo ile ya da ekim yapmanız sonucunda hasat edilerek girer. Ambarınızdaki tohumların istediğiniz kadar miktarını ekebilir, sonrasında bu hasat formunu güncelleyerek hasat ettiğinizde de ambara geriye tohumluk olarak aktarımını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ambarınızdaki tohumların bir kısmını takasa açabilir ve site ön yüzünde görülerek başka kullanıcılar tarafından talep edilmesini sağlayabilirsiniz.
Soru: Ambarıma tohum eklemek isterken karşıma çıkan 'Familya' ve 'Tür' seçenekleri ne demektir? Tohumumun hangi 'Familya' ve 'Tür'e ait olduğunu nasıl bileceğim?
Cevap: Bitkiler aleminde akraba olan çeşitlerin ailesine 'Familya', bu aileye dahil olan her bir gruba da 'Tür' adı verilmektedir. Tohumunuzu sisteme eklerken doğru bir Familya ve Tür seçtiğinizden emin olmanız; sitemizde kayıtların eksiksiz/hatasız tutulması ve bilginin doğru bir şekilde serbestçe dolaşmasını kolaylaştıracaktır.

Aşağıda sistemimizde kayıtlı olan familyaları ve içerdiği türleri görebilirsiniz. Eğer sözkonusu tabloya eklenmesini istediğiniz familya/tür varsa lütfen bize yazın.

FAMİLYA
FAMİLYA'YA AİT TÜRLER
Baklagiller
Bakla, Barbunya, Bezelye, Börülce, Çemenotu, Fasulye, Fiğ, Gambilya, Soya Fasülyesi, Yonca
Ballıbabagiller
Adaçayı, Akmor Adaçayı, Biberiye, Fesleğen, Karabaşotu, Kekik, Mercan Köşk, Tıbbi Adaçayı
Buğdaygiller
Arpa, Buğday, Çavdar, Darı, Mısır, Pirinç, Yulaf, Zembil Otu
Ebegümecigiller
Bamya, Ebegümeci
Gülgiller
Böğürtlen, Çilek, Dağ Çileği
Hardalgiller
Beyaz Hardalotu, Siyah Hardal
Ispanakgiller
Ispanak, Pancar, Pazı
Kabakgiller
Acur, Hıyar, Kabak, Karpuz, Kavun, Kudret Narı, Su Kabağı
Kahkahaçiçeğigiller
Adi Sarmaşık, Gündüz Sefası, Kahkaha Çiçeği
Kuzukulağıgiller
Kuzukulağı
Maydanozgiller
Dereotu, Havuç, Kereviz, Kişniş, Maydanoz, Rezene
Papatyagiller
Altın Çilek, Ayçiçeği, Aynısefa, Civanperçemi, Ekinezya, Enginar, Hindiba, Kadife Çiçeği, Kıvırcık, Marul, Tarhun, Yerelması
Patlıcangiller
Altın Çilek, Biber, Domates, Patates, Patlıcan
Sabunağacıgiller
Kalp Balon Sarmaşık
Semizotugiller
Semizotu
Soğangiller
Pırasa, Sarmısak, Soğan
Susamgiller
Susam
Turpgiller, Lahanagiller
Brokoli, Karnabahar, Lahana, Roka, Tere, Turp
Soru: Ambarıma eklediğim tohumları nasıl takasa açabilirim, takasa açabileceğim tohum paketi sayısında bir sınırlama var mı?
Cevap: Tohumlarım menüsünden ambarına eklediğiniz tohumları, tohum bilgi kutusunun sağ tarafındaki turuncu renkli TAKASA AÇ butonuna tıklayarak takasa açabilirsiniz. Takas işlemleri tohum paketleri halinde gerçekleşmektedir ve takasa açarken size hangi tohumunuzunda her bir pakette ne kadar miktar bulunmasını istediğiniz ve toplam kaç adet paketi takasa açacağınız konularında sorular sorulacaktır. Takasa açtığınız tohumlar üst bölümdeki 'Tohum Bul' menüsü altından tüm diğer kullanıcıların görüntülemesine ve talep göndermesine hazır hale gelir. Sistemin kötüye kullanımını engellemek amacıyla bir kullanıcı aynı anda sitede 100 paket tohumu takasa açabilir. Bir kullancının takasa açtığı tohumlara başka kullanıcılardan talep geldikten sonra o paketler kargolanır ve sistemde de alıcı tarafından teslim alındığı onaylanırsa takasa açan kullanıcı sözkonusu sınırlama dahilinde yeni bir tohumu daha takasa açma hakkına sahip olacaktır. Her bir tohum paketinde ne miktarda tohum bulunacağı konusunda bir üst sınırlama bulunmamaktadır.
Soru: 'Tohum Puan' nedir? Puanım nasıl artar veya azalır?
Cevap: Siteye üye pşam her kullanıcının başlangıçta 10 tohum puanı bulunmaktadır. Sitede diğer kullanıcıların takas açmış olduğu tohumlardan herhangi birini talep ettiğiniz anda 1 tohum puanınız bloke olur. Takas işlemi başarıyla gerçekleşmezse bu tohum puanınız hesabınıza iade edilir. Bu şekilde 10 paket kadar tohum alma şansınız bulunmaktadır.
Ayrıca tohumlarınızı başkalarının ihtiyaçları için takasa açabilirsiniz. Takasa açtığınız tohumlara başka kullanıcılar talip olursa ve kargonuz başarıyla teslim edilirse hesabınıza 1 tohum puan eklenecektir. Topladığınız tohum puanlarla diğer kullanıcıların takasa açtığı tohumlara talip olabilirsiniz.
Soru: Tohum talebimi ilettim, şimdi ne yapmalıyım?
Cevap: Tohum talebiniz, karışdaki kullanıcıya e-posta olarak ve Tohumlarım menüsünde bildirilmek şeklinde ulaştırılmıştır. Bu aşamadan sonra tohumu takasa açan kullanıcı bu talebinizi onaylayabilir veya reddedebilir. Her iki durumda da size e-posta ile ve İşlemler menüsüne bildirim gelecektir. Bu bildirimleri takip etmeniz gerekmektedir.
Soru: Tohum talebim onaylandı, şimdi ne yapılması gerekiyor?
Cevap: Tohumu takasa açan kullanıcı sizin talebinizi onayladıktan sonra kargoya verir. Tohum paketi kargoya verildiğinde kullanıcının bu adımı Tohumlarım menüsünden onaylaması ve kargo takip bilgisini size ulaştırması gerekmektedir. Onaylanan kargolarınız size e-posta yoluyla ve İşlemlerim menüsü altından bildirilecektir. Kargo gönderimlerinin "Alıcı "Ödemeli" olarak gönderileceğini ve paketi teslim alan taraf olarak kargo ücretini koşulsuz şartsız ödemeyi kabul ettiğinizi hatırlatmak isteriz.
Soru: Tohum kargom elime ulaştı ancak Tohumlarım menüsünde bu tohumun formunu göremiyorum, ne yapmam gerekir?
Cevap: Talep ettiğiniz tohumunuz size ulaşınca İşlemler menüsünden kargo onayı yapmanız gerekmektedir. Kargo onayınızla birlikte tohumun dijital olarak envanteri de sizin ambarınıza aktarılmış olacaktır.
Soru: Tohum talebimi yaptığım kişiye birşey sormak istiyorum, ne yapabilirim?
Cevap: Tohum talebiniz onaylanırsa size gelecek olan e-posta mesajında tohumun sahibi kullanıcının iletişim bilgileri yer almaktadır, doğrudan kendisi ile temas edebilirsiniz.
Soru: Derneğinizden tohum alabilir miyim? Sorun yaşarsam kiminle temas etmeliyim?
Cevap: Buğday Derneği olarak yerel tohum üretmiyoruz veya elimizde bulundurmuyoruz, yalnızca bu tohumu kanunlar çerçevesinde siz kullanıcılarımızla takas etmek isteyen kullanıcılarımızla sizleri buluşturuyoruz, teknik altyapının devamını sağlamaya çalışıyoruz. Bu sebeple tohumunuzu ancak sitedeki diğer kullanıcıların takasa açmış olduğu tohumlar arasından talep edebilir ve her türlü sorununuzda kullanıcıyla birebir temas ederek sıkıntınızı çözmeye çalışmanız gerekmektedir.
Soru: Takas edilen tohumların yerel / atalık tohum olduğuna nasıl emin olabiliriz?
Cevap: Tüm kullanıcılarımızın siteye üye olarak kabul ettikleri üyelik sözleşmesi gereğince takasa açılan tüm tohumlardan kullanıcıların kendileri sorumludur. Aksi bir durumda Buğday Derneği sorumlu tutulamaz.
Soru: Elimde yerel tohumlar var. Bunları derneğinize verebilir miyim veya takasa açabilir miyim?
Cevap: Buğday Derneği olarak yerel tohum üretmiyoruz veya elimizde bulundurmuyoruz. Elinizde bulunan yerel tohumları sisteme girebilir, formlarını doldurabilir ve takasa açabilirsiniz.Tohum formunu ne kadar detaylı doldurabilirseniz ve fotoğraf ekleyebilirseniz tohumunuza diğer bir kullanıcının talip olma şansını o kadar artırmış olursunuz.
Çalışmalarımızı desteklemek için;
Facebook grubumuza katılın.
Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır. ©2016